Firmy a bytové domy

Vlastní fotovoltaická elektrárna pro bytový dům nenabízí pouze vynikající možnost úspory nákladů na energie. Kromě dobře známé skutečnosti, že FVE vyrábí elektřinu mnohem šetrněji než tradiční zdroje (jako jsou uhelné nebo jaderné elektrárny), existuje mnoho dalších důvodů, proč zvážit pořízení fotovoltaiky pro váš činžovní nebo bytový dům.

Proč si pořídit fotovoltaiku pro SVJ a bytové domy?

  • Okamžitá úspora energie o 50-90 % v bytových domech díky fotovoltaickým systémům. 
  • Zvýšení hodnoty nemovitostí a bytů. 
  • Možnost získání státní dotace až do výše 50 % nákladů na instalaci. 
  • Podpora ekologičtějšího a udržitelnějšího životního stylu. 
  • Modernizace stárnoucích domů s výrazným dopadem. 
  • Posílení energetické soběstačnosti a zvýšení komfortu bydlení.

Jaké jsou nové legislativní výhody dle Lex OZE 1?

  • Pro SVJ a bytové domy je teď možné neomezeně využívat energii z solárních panelů na střeše nejen ve společných prostorách, ale i v samotných bytech. 
  • Domácnosti s existující smlouvou o elektřině s vlastním dodavatelem mohou rovněž využívat elektřinu z fotovoltaiky. 
  • Schválení instalace fotovoltaického systému pro bytový dům vyžaduje pouze počet hlasů stanovený stanovami daného SVJ, nemusí to být nutně 100 % vlastníků. 
  • Připojení k odběru fotovoltaické energie je možné kdykoliv po dohodě s SVJ, přičemž rozhodující je pouze ochota řešit případné dodatečné náklady.

Proč si vybrat fotovoltaický systém od společnosti BK Instal s Jednotným odběrným místem (JOM)?

I když je řešení s JOM pro bytové domy dlouhodobě ekonomicky výhodnější z hlediska úspor, stojí za zmínku, že jde o dražší možnost a vyžaduje pečlivější správu. Efektivita tohoto řešení závisí na dosažení shody mezi všemi členy bytového domu ohledně propojení svých odběrných míst do JOM a společného využívání jednoho dodavatele elektrické energie. Tato podmínka může být často problematická, neboť členové bytového domu nemusí vždy souhlasit s tímto sdíleným přístupem.

Dotace

I když aktuální ceny elektrické energie již samy o sobě zdůvodňují ekonomický smysl instalace fotovoltaické elektrárny, výrobu elektřiny lze nadále podporovat prostřednictvím dotací. Pro období 2021-2030 je zvláště významná podpora poskytovaná prostřednictvím programu Nová Zelená Úsporám (NZÚ), která umožňuje získat až 50 % nákladů zpět.

Nezávazně nám napište

získejte od nás zdarma individuální poradenství

Vaše data jsou v bezpečí. Správcem osobních údajů je BK Instal.

Exkluzivní nabídka

Fotovoltaický ohřev vody

v rámci dotace Nová zelená úsporám

Pouze za 1 Kč!

Státní dotace až 90 000 Kč
Jednoduchá a rychlá instalace
Minimální papírování